Skip links

Republika Peru

Rozmowa o Peru z Konsulem Honorowym Romanem Walasińskim – Radio Gdańsk 2020

Peru

jest krajem o przebogatej historii, kulturze i tysiącletniej tradycji. Leżący w zachodniej części Ameryki Południowej szczyci się wielką różnorodnością przyrody i tradycji. Podziwiać tam można majestatyczne góry, pustynie, puszczę amazońską, piaszczyste plaże i ocean. W ciągu roku organizuje się tu ponad 3000 różnych świąt ludowych, a na terenie kraju znajduje się 10 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO:

Miasto Cuzco, a w nim liczne ulice, place i budowle pochodzące z epoki prekolumbijskiej. Było kolebką i centrum Imperium Inków, a dziś odwiedzane jest przez ponad milion turystów rocznie.

Machu Picchu, z piętnastowieczną kamienną twierdzą jest również wśród Siedmiu Nowych Cudów Świata.

Kompleks archeologiczny Chavin to drugi najwyżej położony park w Andach z 27 górami, 663 lodowcami, 269 jeziorami i 41 rzekami.

Strefa archeologiczna Chan Chan, czyli największa gliniana twierdza świata. Teren parku to bogactwo przyrody: 20 tysięcy gatunków roślin, 1.000 gatunków ptaków, 1.200 gatunków motyli, 200 gatunków ssaków oraz 100 gatunków gadów.

Historyczne Centrum Limy z listą ponad 600 zabytków historycznych.

Park Narodowy doliny rzeki Abiseo położony w miejscu przecięcia dopływów Amazonki: rzek Marañón i Huallaga.

Linie Nazca składające się z setek wizerunków zwierząt i roślin, a także figur geometrycznych, które w całości widać jedynie z lotu ptaka.

Historyczne Centrum miasta Arequipa, zbudowane z białych wulkanicznych skał, stąd zwane „białym miastem”.

Przydatne linki: