Skip links

Stosunki gospodarcze i handlowe

Handel między Peru a Polską na koniec 2018 r. Wyniósł około 148 mln USD, co stanowi rekordową wartość w handlu dwustronnym, która przekroczyła wartość 139385 mln USD z 2017 r.
W tym sensie w stosunku do 2016 r., W którym obrót bilateralny wyniósł 83,174 mln dol., Zwraca uwagę wzrost o prawie 60%. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost peruwiańskiego eksportu z 12,5 mld USD w 2016 r. Do 64,39 mld USD w 2018 r.
Stałą w handlu międzynarodowym z Polską jest to, że Peru ma deficyt w handlu, chociaż peruwiański eksport rósł szybciej niż import z Polski. W 2018 roku Peru zaimportowało z Polski towary w wysokości 84,171 mln USD, co spowodowało deficyt Peru w wysokości 19841 mln USD.
Faktem, który zniekształca dane dotyczące handlu zagranicznego obu krajów, jest fakt, że kraj ten nie importuje produktów bezpośrednio z kraju pochodzenia, ale kupuje je od hurtowych importerów (pośredników) w Niemczech, Holandii lub Hiszpanii na zasadach lokalnego rynku. , wewnątrz Unii Europejskiej. Dlatego w polskich statystykach nie są rejestrowane jako pochodzące z Peru, ale z krajów europejskich, w których znajdują się duże firmy importujące i dystrybucyjne, które zaopatrują różne kraje regionu europejskiego, zniekształcając w ten sposób rzeczywiste dane dotyczące dwustronnej wymiany handlowej między Peru i Polska.
Głównymi produktami importowanymi z Polski do Peru są kable elektryczne, przenośniki taśmowe zbrojone wyłącznie surowym metalem, papierem i tekturą, kosmetyki, żarówki i turbosprężarki. Głównymi polskimi eksporterami są firmy Sempertrans Bełchatów, TELE-FONIKA Kable, Polindus, Grupa Azoty i AC SA
Z drugiej strony, do głównych produktów eksportowanych z Peru do Polski należą: minerały miedzi i ich koncentraty, mango, tlenek cynku i inne wyroby z cynku, inne warzywa i owoce, mrożone filety z morszczuka, w blokach, bez skóra i bez kolców. Największymi importerami produktów peruwiańskich do Polski są firmy DeCare, Consorfrut, Frosta, Kaufland Polska, Bero Polska i Amplus.
W ostatnich latach rośnie popularność produktów pochodzących z Peru, takich jak komosa ryżowa, chia i maca, które stanowią segment o pozytywnych perspektywach wymiany gospodarczej.

źródło: http://www.perupol.pl/  (Ambasada Peru w Polsce)